![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)
So, a DP Dough franchise costs $150,000. That's for the equipment, licensing and training. Then there's the rent for the space, insurance and the cost of materials and power. After all that, I'm thinking that for a manager, assistant manager, 2 employees and 1.5 drivers over a 13 hour day comes to around $800 a day. How much can one actually make on each calzone? What's the profit? How many calzones would have to be sold in a day?
Not expecting answers, just thinking.
... man I love those calzones...
Not expecting answers, just thinking.
... man I love those calzones...
no subject
Date: 2006-02-28 05:52 pm (UTC)2) What kind of advertising budget are you looking at? At least to start you will definitely need to paper the campus(es) with menus/flyers/coupons, plus the yellow pages, and a web presence would be good too--you can order online from many places out here.
3) Man oh man, am I hungry....
no subject
Date: 2006-02-28 05:58 pm (UTC)If he is near a campus like Tufts he should try to sign up with their program that allows students to use their ID cards to pay for things. If they aren't paying cash up front they are more likely to buy, and buy often.
no subject
Date: 2006-02-28 09:17 pm (UTC)I'll second the suggestion for "pay with ID cards" thing.
no subject
Date: 2006-02-28 09:22 pm (UTC)no subject
Date: 2006-03-01 01:06 am (UTC)